The magnitude of the electric field at a point P for a certain electromagnetic wave is 570 N/C. What is the magnitude of the magnetic field for that wave at P? (c = 3.0 × 108 m/s)
A) 2.91 µT B) 1.90 µT C) 2.41 µT D) 1.41 µT E) 1.10 µT
B
You might also like to view...
Special relativity predicts that the length of a moving object will be elongated in the direction of motion
Indicate whether the statement is true or false
The dominant influence on the length of time a well will produce water is
A) hydraulic conductivity. B) water supply and demand. C) hydraulic gradient. D) aquifer porosity.
A watt is one ______________ per second
Fill in the blank(s) with correct word
A silver wire has a cross sectional area A = 2mm2. A total of of 9.4 × 1018 electrons pass through the wire in a time t = 3s. Silver has nq = 5.8 × 1028 electrons/m3. What is the drift velocity of these electrons?
A) 2.7 × 10-5 m/s B) 9.1 × 10-5 m/s C) 5.2 × 10-5 m/s D) 1.1 × 10-5 m/s E) 7.4 × 10-5 m/s