South African Gold Mines, Inc. is writing off its $210 million investment using the cost depletion method. An estimated 700,000 ounces of gold are available in its developed mines. This year 35,000 ounces were produced at an average price of $400 per ounce. The depletion for the year is closest to: (choose one)
(a) $2.1 million, which is 15% of the gross income of $14.0 million
(b) $2.4 million
(c) $10.5 million
(d) $42 million, which is 15% of the gross income of $280 million
CDt = 210,000,000/700,000 = $300 per ounce
Cost depletion charge = 300(35,000) = $10.5 million
Answer is (c) $10.5 million
You might also like to view...
Determine the resultant vector in standard position for the following vectors and express the magnitude to 2 significant digits and the angle to the nearest tenth degree. = 8,670 lb at 35.6°,
= 4,605 lb at 88.3°
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Which organization has adopted and recommended drafting techniques and standards for lines?
What will be an ideal response?
Which one of these statements is TRUE of Kirchhoff?s voltage law (KVL)?
A) A plus sign is always assigned to each potential drop. B) The KVL technique works correctly with either clockwise loop direction or counter-clockwise loop direction. C) A minus sign is always assigned to each potential rise. D) The KVL technique works only when all voltage sources are oriented in the same direction around the loop.
The C language was partly developed to resolve the more lengthy requirements of assembly language.
Answer the following statement true (T) or false (F)