When vapor transforms to a plasma, energy must be
A) absorbed by the vapor.
B) released from the vapor.
C) both of these
D) neither of these
Answer: A
You might also like to view...
A capacitor of capacitance C = 5 ?F and initial charge Q = 30 ?C is connected to an inductor of inductance L = 20 mH. What is the electric current in the circuit when the energy stored in the capacitor is 25% of its maximum value?
A) 0.001 A B) 0.08 A C) 0.04 A D) 0.02 A E) 0.01 A
Suppose that the Department of Energy develops a new reversible engine that has a coefficient of performance (COP) of 4.0 when operated as a refrigerator and a COP of 5.0 when operated as a heat pump
What is its thermal efficiency when operated as a heat engine doing work? A) 10% B) 20% C) 25% D) 45% E) 80%
The Universal Gravitational Constant G was first measured by
A) Galileo. B) Newton. C) Cavendish. D) none of these
Two single charged ions moving perpendicularly to a uniform magnetic field (B = 0.40 T) with speeds of 5 000 km/s follow circular paths that differ in diameter by 5.0 cm. What is the difference in the mass of these two ions?
a. 2.6 × 10^?28 kg b. 6.4 × 10^?28 kg c. 3.2 × 10^?28 kg d. 5.1 × 10^?28 kg e. 1.1 × 10^?28 kg