How many time constants must elapse if an initially charged capacitor is to discharge 55% of its stored energy through a resistor?
A. 0.60
B. 0.46
C. 0.52
D. 0.40
E. 1.1
Answer: D
You might also like to view...
If the lens in a person's eye is too highly curved, this person is suffering from
A) farsightedness. B) spherical aberration. C) astigmatism. D) chromatic aberration. E) nearsightedness.
During the Precambrian, the development of the ozone layer helped
A) primitive organisms on Earth's surface to nucleate. B) shield Earth's surface from harmful ultraviolet radiation. C) promote the emergence of stromatolites. D) promote the development of anaerobic organisms.
An electron is bound in an infinite well (a box) of width 0.10 nm. If the electron is initially in the n = 8 state and falls to the n = 7 state, find the wavelength of the emitted photon
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg) What will be an ideal response?
An air-core inductor has 920 turns/m and an internal volume of 3.0 cm3 . What is its inductance?
a. 3.2 ?H b. 2.8 mH c. 0.35 H d. 32 ?H e. Insufficient information is given.