Suppose the typical consumer only purchases food and clothing, and her utility can be expressed as U=F*C. Currently, food costs $5 per unit and clothing costs $2 per unit. Her income is $70. If the price of food increases to $6, compare the resulting Laspeyres price index with a true cost of living index
What will be an ideal response?
Maximizing utility subject to the initial constraint (5F + 2C = 70 ) yields C/F = 5/2 or F = 7 and C = 17.5. The Laspeyres price index calculates the ratio of the income necessary to achieve the original bundle relative to the original income. In this case, [(6 ? 7 ) + (2 ? 17.5 )]/70 = 1.10. The true cost of living index calculates the ratio of the income necessary to achieve the original level of utility relative to the original income. Utility is held constant when C ? F = 17.5 ? 7 = 122.5. The consumer is on the new budget line when C/F = 3. Combining yields F = 6.39 and C = 19.17. At the new prices, this requires an income of 76.68 and a resulting cost of living index of 76.68/70 = 1.095.
You might also like to view...
Who of the following would be considered a discouraged worker?
A. Marissa has a Ph.D. in physics, but is currently employed full time driving a taxi. B. Anna Marie has been looking for a job every day for the last month, but has not been hired. C. Ray wants to work forty hours per week, but can only find work for twenty hours per week. D. Frank would like to work, but has not looked for work because he believes no jobs are available.
A product whose production requires a relatively high capital-labor ratio is
a. capital abundant b. capital intensive c. heavy industry d. high tech e. all of the above
Adverse selection occurs when an agreement encourages undesirable behavior
Indicate whether the statement is true or false
Given the situation in the matrix shown, the two firms are likely to collude only if:
This prisoner's dilemma game shows the payoffs associated with two firms, A and B, in an oligopoly and their choices to either collude with one another or not.
A. it is a repeated game.
B. they will only make the decision once.
C. The two firms will always choose to compete.
D. they are the only two firms with dominant market share.