Suppose that the speed of an electron traveling 2.0 km/s is known to an accuracy of 1 part in 105 (i.e., within 0.0010%)
What is the least possible uncertainty within which we can determine the position of this electron? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 2.0 mm B) 14 cm C) 8.5 nm D) 5.8 mm E) 14 mm
D
You might also like to view...
What is the safest way to view the Sun and its sunspots?
What will be an ideal response?
The vast majority of stars in a newly formed star cluster are ________
A) red giants B) very high-mass, type O and B stars C) less massive than the Sun D) about the same mass as our Sun
Ideal Gas Law: A sealed container holds 0.020 moles of ideal nitrogen (N2) gas, at a pressure of 1.5 atm and a temperature of 290 K. The atomic mass of nitrogen is 14.0 g/mol. How many molecules of nitrogen are in the container? (R = 8.31 J/mol ? K, 1 atm = 101 kPa)
A. 1.5 × 1021 mol B. 3.0 × 1021 mol C. 6.0 × 1021 mol D. 1.2 × 1022 mol E. 2.4 × 1022 mol
The amount of current in an incandescent bulb rated 75W 120V is about
A) 0.4 A. B) 0.6 A. C) 1.2 A. D) more than 1.2 A.