Vega Enterprises has computed the following unit costs for the year just ended:    Direct material used$12 Direct labor 18 Variable manufacturing overhead 25 Fixed manufacturing overhead 29 Variable selling and administrative cost 10 Fixed selling and administrative cost 17 Under variable costing, each unit of the company's inventory would be carried at:

A. $84.
B. $65.
C. $35.
D. $55.
E. None of the answers is correct.


Answer: D

Business

You might also like to view...

What is the price earnings ratio for Diane Company?

a. 8.0 times b. 2.5 times c. 4.0 times d. 6.0 times

Business

The AFLAC duck and Kellogg's Tony the Tiger are examples of ________ used in successful advertising campaigns

A) mood executions B) slice of life executions C) fantasy figures D) celebrity spokespeople E) personality symbols

Business

. People with a fixed mindset:

a. perceive their talents and abilities as set traits b. are fixated on perfection and precision c. like to challenge themselves d. realize their brains and talents are not enough

Business

Groups formed for short-term tasks spend more time on maintenance than on the task

Indicate whether the statement is true or false

Business