What is the total resistance of a two-wire circuit that spans a distance of 200' each way if the resistance per 1,000' is 1.21 ohms?

a. 0.245 ohm
b. 0.266 ohm
c. 0.310 ohm
d. 0.484 ohm


d. 0.484 ohm
L = 200' x 2 = 400'
400' รท 1,000' = 0.4
0.4 x 1.21V = 0.484?

Trades & Technology

You might also like to view...

Under certain loading conditions for the beam/cable configuration in Figure 13.7, static analysis determined Ax = 32 000 N, Ay = 8 400 N, and T = 46 000 N.

Find

(a) the mini-mum allowable pin diameter if the pin is stainless steel, in single shear, and has a design stress of 75 MPa, and
(b) the minimum cable diameter if the cable is structural steel with a factor of safety of 2.0 based on yield strength.

Trades & Technology

Glue is derived only from the hides of horses

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology

Phase separation occurs when ________

A) Alcohol combines with water B) Ethanol combines with air C) E85 is mixed with E10 D) Ethanol combines with methanol

Trades & Technology

Changing 32 degree water to 32 degree ice involves which type of heat?

A. Latent B. Sensible C. Both D. Neither

Trades & Technology