If the weight of an object with mass m is given by W = mg on Earth's surface, what will its weight be inside an airplane at an altitude of 35,000 feet?

a. The same.
b. It will be slightly less because g is somewhat smaller at that height.
c. It will be slightly more because of the increased potential energy.


b

Physics & Space Science

You might also like to view...

The rate of energy flow per unit area of an electromagnetic wave has an average value of 0.695 W/m2

The wave is incident at right angles upon a rectangular area measuring 1.5 m by 2.0 m. How much total energy falls upon this rectangle each minute? (?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, c = 3.0 × 108 m/s) A) 130 J B) 220 J C) 190 J D) 160 J E) 250 J

Physics & Space Science

Specific Heat: A machine part consists of 0.10 kg of iron (of specific heat 470 J/kg ? K ) and 0.16 kg of copper (of specific heat 390 J/kg ? K). How much heat must be added to the gear to raise its temperature from 18°C to 53°C?

A. 910 J B. 3800 J C. 4000 J D. 4400 J

Physics & Space Science

A light ray whose frequency is 6.00 × 10^14 Hz in vacuum is incident on water (n = 1.33). The wavelength of the light after it enters the water is (in nm)

a. 798 b. 500 c. 665 d. 376 e. 266

Physics & Space Science

In the figure below, a hoop (radius R = 1.0 m, mass = 2.0 kg) having four spokes of negligible mass is suspended from a pivot a distance d = .25 m above its center of mass. The angular frequency (in rad/s) for small oscillations is approximately ? ?

A. 4.0. B. 2.5. C. 1.5. D. 1.0. E. 0.5.

Physics & Space Science