An electron is confined in a harmonic oscillator potential well. What is the longest wavelength of light that the electron can absorb
if the net force on the electron behaves as though it has a spring constant of 74 N/m? (mel = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 200 nm B) 230 nm C) 220 nm D) 210 nm
D
You might also like to view...
A simple series circuit contains a 6.0-? resistor, an ideal 15-V DC power supply, and an 18-H inductor. What the time constant of this circuit?
A) 3.0 s B) 110 s C) 0.33 s D) None of the given answers are correct.
Elliptical galaxies contain a mix of old and young stars
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
Explain why the majority of large modern telescopes are not refractors
What will be an ideal response?
A long horizontal wooden beam supported at its ends sags when you sit in the middle. Due to bending, the top part of the beam is under
1) tension. 2) compression. And the bottom of the beam is under 3) tension. 4) compression. And the part of a beam where no tension or compression occurs 5) along the center of the beam. 6) along the neutral layer. 7) both of these 8) none of these