Steel beams each 10 m in length at 25°C are used in a bridge design. The design temperature range is from –20°C to 30°C. The coefficient of linear expansion for the steel is 12.5 × 10–6 °C–1 . Calculate the total change of length possible for the beams in this design.
What will be an ideal response?
You might also like to view...
Orientation counts; if looking down the jets of an active core, we see a blazar
Indicate whether the statement is true or false
Compton Scattering: A certain photon, after being scattered from a free electron that was at rest, moves at an angle of 120° with respect to the incident direction. If the wavelength of the incident photon is 0.591 nm, what is the wavelength of the scattered photon? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 0.380 nm B. 0 nm C. 0.550 nm D. 0.591 nm E. 0.595 nm
Coulomb's Law: As shown in the figure, three charges are at the vertices of an equilateral triangle. The charge Q is 6.7 nC, and all the other quantities are accurate to two significant figures. What is the magnitude of the net electric force on the charge Q due to the other two charges? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2)
A. 2.1 × 10-3 N B. 1.2 × 10-3 N C. 1.0 × 10-3 N D. 1.4 × 10-3 N
Rapid evaporation of hot water can lead to
A) superheated steam. B) the formation of ice. C) both of these D) neither of these