Energy and Mass: If a typical city consumes electrical energy at a rate of 2.0 GW, how many kilograms of matter would have to be converted entirely into electrical energy in order to keep this city running for 14 weeks? (c = 3.0 × 108 m/s)
A. 0.19 kg
B. 0.21 kg
C. 0.26 kg
D. 0.32 kg
Answer: A
You might also like to view...
In a reflecting telescope the primary is a _______
a. prism b. mirror c. lens d. diffraction grating e. photographic plate
Lenz's Law: A bar magnet is oriented above a copper ring, as shown in the figure. The magnet is dropped and passes completely through the ring. As viewed from above, what is the direction of the current induced in the ring after the magnet has completely passed through the ring and is somewhat below it?
A. There is no current in the ring. B. counterclockwise C. clockwise
Novae always occur in a close binary star system
Indicate whether the statement is true or false
The ionization energy of the hydrogen atom is 13.6 eV. What is the wavelength of a photon having this much energy? (h = 6.63 × 10^-34 J×s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 × 10^-19 J, and 1 nm = 10-9 m)
a. 91.4 nm c. 136 nm b. 360 nm d. 273 nm