An electron microscope operates with electrons of kinetic energy 58 keV. What is the wavelength of these electrons? Assume this speed is not relativistic. (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and me = 9.11 × 10^?31 kg)
a. 3.57E–20 m
b. 7.69E–13 m
c. 5.10E–12 m
d. 2.28E–10 m
e. 1.03E–11 m
c
You might also like to view...
Because of time dilation, if a twin goes on a trip in a high speed rocket ship, when she returns home she will be younger than her twin sister who did not go on the trip
Indicate whether the statement is true or false
Coulomb's Law: Three point charges are placed on the x-axis, as follows. A charge of +2.0 ?C is at the origin, a charge of -2.0 ?C is at x = 50 cm, and a charge of +4.0 ?C is at x = 100 cm. What are the magnitude and direction of the electrostatic force on the charge at the origin due to the other two charges? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2)
What will be an ideal response?
Determine the PBR for the oxidation of nickel to form NiO that has a density of 7.45 g/cm3 .
What will be an ideal response?
A 10.0-kg rod has a Varying linear density that is symmetric about the midpoint of the rod. The moment of inertia about an axis perpendicular to the rod that passes through the rod 30.0 cm from its midpoint is 5.00 kg?m2
What is the moment of inertia about an axis perpendicular to the rod that passes through the rod 20.0 cm from its midpoint? A) 7.50 kg?m2 B) 4.50 kg?m2 C) 5.10 kg?m2 D) 4.90 kg?m2 E) Answer depends on whether the new axis is on the same side of the midpoint as the 30.0 cm distant axis or if its on the opposite side of the midpoint.