If the column of mercury in a barometer stands at 69.4 cm, what is the atmospheric pressure? (The density of mercury is 13.6 × 10^3 kg/m3 and g = 9.80 m/s2.)
a. 0.968 × 10^5 N/m2
c. 0.925 × 10^5 N/m2
b. 1.03 × 10^5 N/m2
d. 1.07 × 10^5 N/m2
C
You might also like to view...
Cosmic rays originate in the
A) Earth's interior. B) Earth's upper atmosphere. C) Sun. D) cosmos. E) none of the above
If R = 3.0 k?, C = 6.0 nF, ? 1 = 10.0 V, Q = 18 nC, ? 2 = 6.0 V, and I = 5.0 mA, what is the potential difference Vb ? Va?
a.
?13 V
b.
+28 V
c.
+13 V
d.
?28 V
e.
+2.0 V
The type of radiation that is emitted when the electron in a hydrogen atom experiences a spin flip is a (n) _______________
Fill in the blank(s) with correct word
Absolute zero is
a. zero degrees Celsius. b. the temperature at which atoms have no remaining energy from which we can extract heat. c. the temperature at which water freezes. d. zero degrees Celsius and the temperature at which water freezes. e. none of the others.