If R = 3.0 k?, C = 6.0 nF, ? 1 = 10.0 V, Q = 18 nC, ? 2 = 6.0 V, and I = 5.0 mA, what is the potential difference Vb ? Va?





a.

?13 V



b.

+28 V



c.

+13 V



d.

?28 V



e.

+2.0 V


d

Physics & Space Science

You might also like to view...

What observational evidence do we have that eruptions in the centers of galaxies involve magnetic fields?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

____________ in Saturn's rings is/are produced by the gravitational interaction of Mimas with the particles in the rings and appears as a large ____________ in the rings

a. Cassini's division; gap b. Cassini's division; clump c. Moons; gap d. Moons; clump

Physics & Space Science

A charge q = 3 × 10-6 C of mass m = 2 × 10-6 kg, and speed v = 5 × 106 m/s enters a uniform magnetic field. The mass experiences an acceleration a = 3 × 104 m/s2. What is the minimum magnetic field that would produce such an acceleration?

A) 0.1 T B) 0.004 T C) 0.001 T D) 0.01 T E) 0.04 T

Physics & Space Science

The three blocks shown are released from rest and are observed to move with accelerations that have a magnitude of 1.5 m/s2. What is the magnitude of the friction force on the block that slides horizontally? Disregard any pulley mass or friction in the pulley and let M = 2.0 kg



a.
6.0 N

b.
5.1 N

c.
5.5 N

d.
4.6 N

e.
3.7 N

Physics & Space Science