A 10 Kw heating element, operating on rated 240 V, will have a Btu/h output of ____.

A. 29,319
B. 31,062
C. 34,130
D. 35,875


Answer: C

Trades & Technology

You might also like to view...

What is the function of torque arms on a suspension system?

A. To retain axle alignment B. To control axle torque C. To adjust alignment D. All of the above

Trades & Technology

Two soil samples, A and B, at different soil moisture levels are placed in contact with each other. Water will more likely move from soil A to soil B if their water potentials, expressed in kPa, are ________

A) A=-30; B=-40 B) A=-5; B=-5 C) A=-20; B=-10 D) A=-5; B=+5 E) A=-100; B=-50

Trades & Technology

This system provides for the distribution of solid and liquid waste to the sewer line:

A. drain B. drainage C. vent D. ventilation E. none of the above

Trades & Technology

A manufacturer of industrial grade gas handling equipment wants to have $500,000 in an equipment replacement contingency fund 10 years from now. If the company plans to deposit a uniform amount of money each year beginning now and continuing through year 10 (total of 11 deposits), what must be the size of each deposit? Assume the account grows at a rate of 10% per year.

What will be an ideal response?

Trades & Technology