Angular and Linear Quantities: An electrical motor spins at a constant 2695.0 rpm. If the rotor radius is 7.165 cm, what is the linear acceleration of the edge of the rotor?
A. 5707 m/s2
B. 281.6 m/s2
C. 572,400 m/s2
D. 28.20 m/s2
Answer: A
You might also like to view...
The magnitude of the charge on an electron is approximately:
A) 1023 C B) 10-23 C C) 1019 C D) 10-19 C E) 109 C
According to the selection rules, which of the following transitions is not allowed:
A) n = 3, ? = 2 to n = 2, ? = 1 B) n = 4, ? = 3 to n = 3, ? = 2 C) n = 3, ? = 1 to n = 1, ? = 0 D) n = 2, ? = 1 to n = 1, ? = 0 E) n = 4, ? = 2 to n = 3, ? = 2
Nuclei that are all isotopes of an element all have the same
A) number of protons. B) mass. C) number of nucleons. D) number of neutrons.
An object is oscillating on a spring with a period of 4.60 s. At time t = 0.00 s the object has zero speed and is at x = 8.30 cm. What is the acceleration of the object at t = 2.50 s?
A) 1.33 cm/s2 B) 0.784 cm/s2 C) 11.5 cm/s2 D) 14.9 cm/s2 E) 0.00 cm/s2