Suppose Chris is offered the following gamble: with probability 0.1 he will win $90, with probability 0.4 he will win $50, and with probability 0.5 he will lose $60. The expected value of this gamble is ________.
A. $1
B. $2
C. -$1
D. $0
Answer: C
You might also like to view...
If the marginal propensity to consume is 0.85 and there are no imports or income taxes, the expenditure multiplier is equal to
A) 1 ÷ (1 - 0.85 ) = 1 ÷ 0.15 = 1.45. B) 0.85 × the change in autonomous expenditure. C) 0.85 ÷ 1 = 0.85. D) 1 ÷ 0.85 = 1.176. E) 1 - 0.85 = 0.15.
Government spending is set by the federal authorities in such a way that aggregate supply just equals aggregate spending
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
If imports = 500 billion euros, exports = 700 billion euros, purchases of domestic assets by foreign residents = 600 billion euros, and purchases of foreign assets by domestic residents = 800 billion euros, what is the quantity of euros demanded in the market for foreign-currency exchange?
a. 1,100 billion euros b. 600 billion euros c. 500 billion euros d. 200 billion euros
The theory that people will expect fiscal and monetary policies to have certain effects and that they will take actions that make these policies ineffective is the
A. accelerating inflation theory. B. adaptive expectations theory. C. rational expectations theory. D. quantity theory of money.