Liquid water at 180°C and 1002.7 kPa has an internal energy (on an arbitrary scale) of 762.0 kJ?kg?1 and a specific volume of 1.128 cm3? g ?1.

(a) What is its enthalpy?
(b) The water is brought to the vapor state at 300°C and 1500 kPa, where its internal energy is 2784.4 kJ? kg?1 and its specific volume is 169.7 cm3. g?1. Calculate ?U and ?H for the process.


a. By definition, H = U + PV, so H = 762.0 kJ/kg + 1002.7 kPa? 0.001128 m3/kg = 763.1 kJ/kg.
(Note that we converted the specific volume to m3 per kg, and that Pa? m3 = N/m2? m3= N? m = J,
so kPa? m3= kJ).
b. ?U = 2784.4 ? 762 = 2022.4 kJ/kg. The enthalpy of the vapor is
H = 2784.4 kJ/kg + 1500 kPa? 0.1697 m3/kg = 3039.0 kJ/kg. So,
?H = 3039.0 – 763.1 = 2275.9 kJ/kg. ?H is significantly larger than ?U because of the large increase in specific volume during the process.

Trades & Technology

You might also like to view...

An outcome resulting from an action is said to be certain when it will definitely happen.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

Technician A says that the diameter of a bolt is the same as the wrench size used to remove or install the fastener. Technician B says that the length is measured from the top of the head of the bolt to the end of the bolt. Which technician is correct?

A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians A and B D) Neither technician A nor B

Trades & Technology

A used vehicle with ABS and navigation system may be easier to resell

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology

Find the sum of the two binary numbers a=1101 sub "2" and b=1011 sub "2".

What will be an ideal response?

Trades & Technology