A conducting bar moves as shown near a long wire carrying a constant 80-A current. If a = 1.0 mm, b = 20 mm, and v = 5.0 m/s, what is the potential difference, Va?Vb?

A. ?0.24 mV
B. +0.24 mV
C. ?0.19 mV
D. +0.19 mV
E. ?0.76 mV


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

A segment of wire carries a current of 25 A along the x axis from x = ?2.0 m to x = 0 and then along the y axis from y = 0 to y = 3.0 m. In this region of space, the magnetic field is equal to 40 mT in the positive z direction. What is the magnitude of the force on this segment of wire?

A. 2.0 N B. 5.0 N C. 1.0 N D. 3.6 N E. 3.0 N

Physics & Space Science

Which metric prefix means one thousand?

a. milli- b. centi- c. one- d. kilo- e. mega-

Physics & Space Science

In a standing wave, not necessarily at the fundamental frequency, on a string of length L, the distance between nodes is

a. ?/4. b. ?/2. c. ?. d. L/4. e. L/2.

Physics & Space Science

Which solute graphed above has a solubility in water that does not markedly increase with increasing temperature?

A) NaNImage B) LiCl C) KCl D) NaCl

Physics & Space Science