Your weekly budget for gasoline and movie rentals is $45.00. Referring to the figure above, what is the price per gallon of gasoline?

A) $1.00
B) $1.25
C) $1.50
D) $1.75


C

Economics

You might also like to view...

The data in the table above shows the relationship between the Joneses' total consumption and total household income. Based on these data, total consumption varies

A) directly with their total household income. B) independently of their total household income. C) inversely with their total household income. D) negatively with their income.

Economics

Since 1942, the number of school districts in the United States has declined by almost _____ districts

a. 25,000 b. 50,000 c. 75,000 d. 100,000

Economics

When customers buy the exact amount of goods that producers are selling at a specific price, the __________ price exists.

A. market B. equilibrium C. unit D. production

Economics

The United States is known worldwide as being a low-tariff nation.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Economics