If two metal balls each have a charge of -10-6 C and the repulsive force between them is 1 N, how far apart are they? (Coulomb's constant is k=9.0 × 109 N.m2/C2.)
A. 9.5 m
B. 9.0 mm
C. 0.9 m
D. 9.5 cm
Answer: B
You might also like to view...
If a light source is approaching you at a speed very close to the speed of light, it will appear
A) redder than it is. B) bluer than it is. C) brighter than it is. D) fainter than it is. E) lower temperature than it is.
It is easier to significantly alter Earth's O3 balance than its O2 balance because
A) O3 is a trace molecule in the atmosphere whereas O2 is not. B) it is so much easier to produce O3. C) O3 is a very unstable molecule whereas O2 is stable. D) O3 is a highly reactive molecule whereas O2 is inert. E) O3 is an inert molecule whereas O2 is highly reactive.
A battery with an emf of 12 V theoretically supplies 4 A of current to the circuit's load if internal resistance is not taken into consideration. When the internal resistance is included, the current is calculated to be 3 A. The load's resistance, R, and the internal resistance, r, are
1. R = 1 ?, r = 3 ? 2. R = 1/3 ?, r = 11/3 ? 3. R = 3 ?, r = 1 ? 4. R = 3 ?, r = 4 ?
Circular Apertures: Light from a He-Ne laser of wavelength 633 nm passes through a circular aperture. The resulting pattern is observed on a screen 4.0 m behind the aperture, where the width of the central bright circle is 1.1 cm. What is the diameter of the hole?
A. 560 ?m B. 9.8 ?m C. 32,000 ?m D. 4700 ?m