The following information is for Lattimore Company for Year 2:Beginning inventory200 units @ $108Purchase May 12100 units @ $130Purchase October 9150 units @ $132Sales360 units @ $180Required:Assuming that Lattimore uses the LIFO cost flow method:a) Determine the cost of goods sold during Year 2.b) Determine the inventory balance at the end of Year 2.c) Calculate the average number of days to sell inventory for Year 2. (Round your answer to the nearest day.)
What will be an ideal response?
a) $44,680
b) $9,720
c) 79 days
a) Cost of goods sold = (150 × $132) + (100 × $130) + (110 × $108) = $44,680
b) Ending inventory = 90 × $108 = $9,720
c) Average number of days to sell inventory = 365 ÷ Inventory turnover
Inventory turnover = $44,680 cost of goods sold ÷ $9,720 ending inventory = 4.60
Average number of days to sell inventory = 365 ÷ 4.60 = 79.3 days (rounds to 79 days)
You might also like to view...
The Retained earnings account has a credit balance of $21,250 before closing entries are made. If total revenues for the period are $67,700, total expenses are $49,300, and dividends are $11,250, what is the ending balance in the Retained earnings account after all closing entries are made?
A. $28,400. B. $10,000. C. $21,250. D. $39,650. E. $18,400.
What are three reasons that overhead must be allocated to products?
Which of the following is true about an integrity-based culture?
A. It empowers legal bodies to monitor compliance. B. It reinforces a particular set of values. C. It emphasizes rules as the primary responsibility of ethics. D. It reinforces a particular set of rules.
Business value-added activities increase the value of a product without increasing production time
Indicate whether the statement is true or false