Solve the problem.The list price of a car is $14,998. The manufacturer offers a rebate of $737. What is the final price of the car?

A. $15,735
B. $14,161
C. $15,635
D. $14,261


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

If r(t) is the position vector of a particle in the plane at time t, find the indicated vector.Find the acceleration vector.r(t) = (9 cos t)i + (7 sin t)j

A. a = (9 cos t)i + (7 sin t)j B. a = (-9 cos t)i + (-7 sin t)j C. a  = (-9 sin t)i + (-7 cos t)j D. a  = (9 sin t)i + (7 cos t)j

Mathematics

Determine the intervals of the domain over which the function is continuous.P(2, 3)

A. (-?, 3) ? (3, ?) B. (-?, 2) ? (2, ?) C. (-?, ?) D. (-?, 2] ? [2, ?)

Mathematics

Write an equation for the hyperbola.

A.  -  = 1
B.  -  = 1
C.  -  = 1
D.  -  = 1

Mathematics

Oz makes lion food out of giraffe and gazelle meat. Giraffe meat has 18 grams of protein and 36 grams of fat per pound, while gazelle meat has 36 grams of protein and 18 grams of fat per pound. A batch of lion food must contain at least 36,000 grams of protein and 54,000 grams of fat. Giraffe meat costs $2/pound and gazelle meat costs $4/pound. How many pounds of each should go into each batch of lion food in order to minimize costs? Please round the answers to the nearest pound. ? __________ pound(s) of giraffe meat and __________ pound(s) of gazelle. ? What are the shadow costs of protein and fat? Please round the answers to the nearest cent. ? __________ cents per gram of protein and __________ cents per gram of fat.

What will be an ideal response?

Mathematics