Redo Problem 12-13 using the average growth factor method.

What will be an ideal response?


First Iteration



Next, use Equation 12.5a to solve the problem. In this step, the movement

between zones is calculated.

TAB = 25 × ((3 + 4) / 2)

TAB = 87.5

TAC = 50 × ((3 + 2) / 2)

TAC = 125

TAD = 25 × ((3 + 1) / 2)

TAD = 50

TBC = 150 × ((4 + 2) / 2)

TBC = 450

TBD = 75 × ((4 + 1) / 2)

TBD = 187.5

TCD = 200 × ((2 + 1) / 2)

TCD = 300

Next, sum the trip ends in each zone and develop the new growth factors.

TA = TAB + TAC + TAD = 87.5 + 125 + 50 = 262.5

TB = TBA + TBC + TBD = 87.5 + 450 + 187.5 = 725

TC = TCA + TCB + TCD = 125 + 450 + 300 = 875

TD = TDA + TDB + TDC = 50 + 187.5 + 300 = 537.5

New growth factor for A = 300 / 262.5 = 1.143

New growth factor for B = 1,000 / 725 = 1.379

New growth factor for C = 800 / 875 = 0.914

New growth factor for D = 300 / 537.5 = 0.558

Second Iteration



Next, use Equation 12.5a to solve the problem. In this step, the movement

between zones is calculated.

TAB = 87.5 × ((1.143 + 1.379) / 2)

TAB = 110.3

TAC = 125 × ((1.143 + 0.914) / 2)

TAC = 128.6

TAD = 50 × ((1.143 + 0.558) / 2)

TAD = 42.5

TBC = 450 × ((1.379 + 0.914) / 2)

TBC = 515.9

TBD = 187.5 × ((1.379 + 0.558) / 2)

TBD = 181.6

TCD = 300 × ((0.914 + 0.558) / 2)

TCD = 220.8

Next, sum the trip ends in each zone and develop the new growth factors.

TA = TAB + TAC + TAD = 110.3 + 128.6 + 42.5 = 281

TB = TBA + TBC + TBD = 110.3 + 515.9 + 181.6 = 808

TC = TCA + TCB + TCD = 128.6 + 515.9 + 220.8 = 865

TD = TDA + TDB + TDC = 42.5 + 181.6 + 220.8 = 445

New growth factor for A = (1.143)(262.5) / 281 = 1.068

New growth factor for B = (1.379)(725) / 808 = 1.238

New growth factor for C = (0.914)(875) / 865 = 0.925

New growth factor for D = (0.558)(537.5) / 445 = 0.674



Additionally, these results could serve as the starting point for a third iteration.

Trades & Technology

You might also like to view...

Use the table in the accompanying figure to find the number of teeth given an outside diameter of 5.644 inches and a pitch of 1.771.

A. 5 B. 6 C. 8 D. 10

Trades & Technology

The ___________________ holds foreign objects such as wire and nails that are sometimes swallowed

by animals.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

The property of having beneficial qualities relating to crop plant growth is soil ____________________

Fill in the blank(s) with correct word

Trades & Technology

Freeport McMoRan engineers estimated that the capital investment necessary for recovering valu­able metals (nickel, silver, gold, etc.) from a cop­per refinery’s wastewater would be $150 million. The equipment is expected to have a useful life of 10 years with no salvage value. The amount of metal currently discharged in the wastewater is 12,500 pounds per year. The recovered metals are expected to have a selling price of $250 per pound. The efficiency relation of the recovery operation is represented by X 0.5, where X represents the effi­ciency in percentage. What value of X is necessary for the company to break even? Assume i = 10% per year.

The costs and revenue projections for a new prod­uct are estimated. What is the estimated profit at a production rate of 20% above breakeven? Fixed cost = $500,000 per year Production cost per unit = $200 Revenue per unit = $250

Trades & Technology