The magnetic field in a superconducting solenoid is 3.0 T. How much energy per unit volume is stored in the solenoid, in J/m3? ?0 = 4?× 10?7 T ? A/m
What will be an ideal response?
3.6 × 106 J/m3
You might also like to view...
What are the wavelength and the corresponding photon energy (in electron-volts) of the primary light emitted by an ideal blackbody at each of the following temperatures?
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, and the constant in Wein's law is 0.00290 m ? K) (a) 400°C? (b) 800°C? (c) 1200°C?
Refer to the sketch above of an H-R diagram for a star cluster. Consider the star to which the arrow points. Which of the following statements about this star is true?
A) It is somewhat more massive than the Sun. B) It is smaller in radius than the Sun. C) It has a lower luminosity than the Sun. D) Its surface temperature is higher than the Sun's. E) Its core temperature is lower than the Sun's.
What is the primary physical law responsible for the heating of the solar nebula as it collapsed?
a. conservation of energy b. conservation of momentum c. conservation of angular momentum d. Kepler’s third law
Which type of main-sequence star(s) is a good candidate for searching Earth-like planets with life?
a. O and B b. G and K c. A and F d. white dwarfs e. binary stars