A company has the choice of either selling 600 apples or processing them into applesauce. The company could sell the apples as is for $2.00 per unit. Alternatively, each apple could be made into one unit of applesauce with incremental costs of $0.60 per unit for direct materials, $1.00 per unit for direct labor, and $0.80 per unit for overhead, and then sold for $5.00 each. What is the amount of incremental revenue from processing the apples into applesauce?

A. $2.40 per unit.
B. $5.00 per unit.
C. $3.00 per unit.
D. $7.00 per unit.
E. $0.60 per unit.


Answer: C

Business

You might also like to view...

Which of the following is not one of the stages of group and team development?   

A. Norming B. Storming C. Reforming D. Adjourning E. Performing

Business

Skyway Company, a U.S. airplane manufacturer, reported a balance of $8,100 million in Inventory at the beginning of 2013 and $9,600 million at the end of 2013 . Its income statement reported Cost of Products Sold of $45,400 million for 2013 . Compute the cost of inventory either purchased or manufactured during 2013 . (Skyway Company applies U.S. GAAP, and reports its results in millions of U.S

dollars.) a. $49,500 million b. $39,900 million c. $46,900 million d. $39,900 million e. none of the above

Business

The project success criteria that functions as a quality check is:

A) Time. B) Cost. C) Performance. D) Client acceptance.

Business

No-fault benefits are provided by adding an endorsement to the auto insurance policy. What is this endorsement typically called?

A) uninsured motorists coverage B) personal injury protection coverage C) nonowned vehicle liability coverage D) add-on benefits coverage

Business