Write the calculations when the operations are applied to a generic number x and simplify the result.Add 5.Multiply the result by 9.Subtract 5 from the result.Divde by 9.

A.
B.  - 5
C.
D.  + 5


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Find the center and radius of the circle.(x + 2)2 + (y + 7)2 = 36

A. (-2, -7); 6 B. (2, 7); 36 C. (7, 2); 36 D. (-7, -2); 6

Mathematics

Simplify the expression.2 + 8(6 - 6x)

A. 48 - 48x B. 50 - 48x C. 50 - 6x D. 50 + 48x

Mathematics

Find the unit price and decide which is the better buy. Round to three decimal places. Assume that we are comparing different sizes of the same brand.Frozen orange juice:$1.53 for 26 ounces  $1.05 for 15 ounces

A. 26 oz: $0.059 per oz B. 15 oz: $0.070 per oz C. Both cost the same per ounce.

Mathematics

Graph the line.y = -5x

A.

B.

C.

D.

Mathematics