What happens to a given mass of water as it is cooled from 4°C to zero?
a. expands
b. contracts
c. vaporizes
d. Neither expands, contracts, nor vaporizes.
a
You might also like to view...
Energy Levels: The wavelength of a ruby laser is 694.3 nm. What is the energy difference between the two energy states for the transition that produces this light? (c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 1.54 eV B. 1.65 eV C. 1.79 eV D. 1.81 eV
A circular conducting loop lies in the xy plane of a certain reference frame. We are looking down on the loop with the +z axis pointing up at us. If the loop is immersed in a magnetic field that points in the -z direction and is increasing in magnitude as time passes, which way will current flow in the loop?
A. Counterclockwise B. Clockwise C. No current will flow.
A 1.0-kg block is released from rest at the top of a frictionless incline that makes an angle of 37° with the horizontal. An unknown distance down the incline from the point of release, there is a spring with k = 200 N/m. It is observed that the mass is brought momentarily to rest after compressing the spring 0.20 m. How far does the mass slide from the point of release until it is brought
momentarily to rest? a. 0.98 m b. 0.68 m c. 0.82 m d. 0.55 m e. 0.20 m
You need 14 W of infrared laser light power with wavelength 1270 nm to bore a hole in a diamond. How many downward atomic transitions per second must occur in the laser if all of them result in light directed onto the diamond?
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 8.9 × 1019 B) 8.9 × 1018 C) 5.9 × 1019 D) 2.7 × 1018