Two long straight wires carry currents perpendicular to the xy plane. One carries a current of 50 A and passes through the point x = 5.0 cm on the x axis. The second wire has a current of 80 A and passes through the point y = 4.0 cm on the y axis. What is the magnitude of the resulting magnetic field at the origin?

a. 200 mT
b. 600 mT
c. 450 mT
d. 300 mT
e. 400 mT


C

Physics & Space Science

You might also like to view...

If the object distance (s) is less than the focal length (f) then the image is ____________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

The retrograde spin of Venus could be the result of a collision with a large planetesimal.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Physics & Space Science

The birth of stars is a battle between gravity and radiation pressure

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

If the energy of n = 6 is –0.378 eV and that of n = 5 is –0.544 eV in a hydrogen atom, a transition from n = 6 to n = 5 will _______________ a photon with an energy of approximately ______________

a. absorb; 0.922 eV b. emit; 0.166 eV c. absorb; 0.166 eV d. emit; 0.922 eV

Physics & Space Science