In a steam engine, steam at 140°C in a turbine does work on an external system, and the steam leaves the turbine at 100°C. The efficiency of the steam engine is 5%. The relevant physical principle is the __________ law of thermodynamics
Fill in the blank(s) with correct word
second
You might also like to view...
Radio astronomy uses ________ to achieve better resolution than optical telescopes
Fill in the blank(s) with correct word
A lens is used as a magnifier. Which of the following statements is incorrect?
a. The lens is convex. b. The dioptric power of the lens is positive. c. The magnification is greatest when the eye focuses at the near point. d. The focal length of the lens must be negative.
Which of the terrestrial planets have the most similar atmospheric compositions?
A. Venus and Mars B. Mercury and Venus C. Earth and Mercury D. Earth and Venus E. Earth and Mars
Light of wavelength 105 nm falls on a metal surface for which the work function is 5.00 eV. What is the minimum de
Broglie wavelength of the photoelectrons emitted from this metal? (h = 6.626 × 10-34 J ? s = 4.14 × 10-15 eV ? s, c = 3.00 × 108 m/s, mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 0.24 nm B) 0.33 nm C) 0.47 nm D) 0.66 nm E) 0.94 nm