[The following information applies to the questions displayed below.]PopulationSize = 10,000 items
Book value = $8,000,000
Tolerable misstatement = $300,000
SampleSize = 100 items.
Average book value of sample items = $795
Allowance for sampling risk = $220,000
Projected misstatement = $100,000 overstatement
The estimated total audited value of the population equals:
A. $7,950,000.
B. $7,780,000.
C. $7,680,000.
D. $7,900,000.
Answer: D
You might also like to view...
When using the high-low method, the accountant assumes the fixed portion of mixed costs to be the lowest fixed amount incurred during the period under review
Indicate whether the statement is true or false
Reasoning about what should be done is known as ________ reasoning.
A. predictive B. objective C. practical D. theoretical
A _______________________ aims to communicate the essentials of the brand, and is used internally when making marketing decisions.
a. Logo b. Slogan c. Mantra d. Advertisement
Which of the following is most likely to be a first-line management title in a large company?
A. Division head B. Branch manager C. Director D. Section leader