Charge in an Electric Field: A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000 N/C, directed to the right, between the plates. The separation of the plates is 40 mm. An electron is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial speed of v0 = 2.0 × 107 m/s. What is the speed of the electron as it strikes plate B? (e = 1.6 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg) 
A. 1.2 × 107 m/s
B. 1.5 × 107 m/s
C. 1.8 × 107 m/s
D. 2.1 × 107 m/s
E. 2.4 × 107 m/s
Answer: B
You might also like to view...
Earth observes a rocket move away at 0.370c. The rocket is designed to launch a projectile at 0.505c relative to the rocket
(a) Fired straight ahead, what is the projectile speed observed from Earth? (b) Launched to the rear, what is the projectile speed observed from Earth?
Snell's Law: A light ray in glass arrives at the glass-water interface an an angle of ? = 48° with the normal. The refracted ray in water makes an angle ? = 72° angle with the normal, as shown in the figure.The index of refraction of water is 1.33. The angle of incidence is now changed to ? = 37°. What is the new angle of refraction ? in the water?
A. 50° B. 48° C. 46° D. 52° E. 54°
The kinetic friction force that a horizontal surface exerts on a 60.0-kg object is 50.0 N. If the initial speed of the object is 25.0 m/s, what distance will it slide before coming to a stop?
A) 15.0 m B) 30.0 m C) 375 m D) 750 m
During a nuclear reaction, 1.7 × 10-4 J of energy is released. What is the resulting change in mass of the particles involved? (c = 3.00 × 108 m/s)
A) 5.1 × 10-4 kg B) 4.3 × 10-11 kg C) 1.5 × 10-13 kg D) 4.8 × 10-18 kg E) 1.9 × 10-21 kg