Two compressible solids are formed into spheres of the same size. The bulk modulus of sphere two is twice as large as the bulk modulus of sphere one. You now increase the pressure on both spheres by the same amount
As a result of the increased pressure, how is the change in volume of sphere two (?V2 ) related to the change in volume of sphere one (?V1 )? A) ?V2 = 2?V1
B) ?V2 = 4?V1
C) vV2 = ?V1
D) ?V2 = 1/2?V1
E) ?V2 = 1/4?V1
D
You might also like to view...
A spring (k = 200 N/m) is suspended with its upper end supported from a ceiling. With the spring hanging in its equilibrium configuration, an object (mass = 2.0 kg) is attached to the lower end and released from rest. What is the speed of the object after it has fallen 4.0 cm?
a. 90 cm/s b. 79 cm/s c. 96 cm/s d. 83 cm/s e. 57 cm/s
Ancient philosophers and astronomers accepted without question-as first principles-that:
A) heavenly objects must move in circular paths at varying speeds. B) the planets are made of rock and gas, much like Earth. C) the Earth is motionless at the center of the Universe. D) there are many galaxies in the Universe.
What is the maximum wavelength photon that can produce a pair of tau particles (rest mass 1.777 GeV/c2) by pair production?
A. 8.72 x 10-8nm B. 3.49 x 10-7nm C. 6.98 x 10-7nm D. 1.74 x 10-7nm
The potential energy for the formation of a hydrogen molecule can be approximated by U = -A + BR + C/R, where R is the nuclear separation. Given that A = -78.5 eV, B = 2.57 × 1011 eV/m , and C = 1.44 × 10-9 eV?m
At what nuclear separation is the potential energy a minimum? A) 1.9 × 10-11 m B) 3.7 × 10-10 m C) 7.5 × 10-11 m D) 2.9 × 10-11 m E) 5.1 × 10-10 m