While the gondola is rising at a speed of 5.0 m/s, a passenger in a balloon-supported gondola throws a small ball up at a speed of 2.0 m/s relative to his body. A person who measures the ball's velocity at the instant of release will find that the ball's velocity relative to the ground at that instant is
a. 2.0 m/s, up.
b. 2.8 m/s, down.
c. 3.0 m/s, up.
d. 5.0 m/s, up.
e. 7.0 m/s, up.
e
You might also like to view...
What is the wavelength of light in water if it has a frequency of 7.8 1014 Hz?
What will be an ideal response?
When a baseball pitcher throws a curve ball, he makes the ball spin about an axis ________ the direction in which the ball's center of mass is moving
A) parallel to B) perpendicular to C) 45° with respect to
The intensity of magnetization divided by the applied magnetic field strength is equal to the magnetic _________.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Violet light (? = 430 nm) is incident on a piece of potassium (? = 2.20 eV). What is the maximum kinetic energy of the ejected photoelectrons? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 2.43 eV b. 0.69 eV c. 2.89 eV d. 5.09 eV e. 0.96 eV