Firelight Company manufactures candles. The standard direct materials quantity required to produce one large candle is one pound at a cost of $5 per pound. During November, 7,200 large candles were produced using 7,500 pounds of direct materials that cost $45,000.
Using the format below, prepare an analysis of the direct materials variances.
Note:
Actual cost = $45,000 / 7,500 pounds = $6 per pound
You might also like to view...
Which of the following is NOT listed as a duty of the trustee in a Chapter 7 bankruptcy?
a. Furnish information about the estate and its administration b. Ensure that the debtor files the statement of intention to retain or surrender property c. After confirmation of a plan, file such reports as are necessary or as the court orders d. Oppose the discharge of the debtor when appropriate
Advertorials are an example of
A) an illegal form of commercial speech. B) infomercials. C) technological convergence. D) the blurring of the line between advertising and MPR. E) public service announcements mandated by the FCC.
When Laura started working in the accounting department, she felt like her boss hovered over her all day and constantly double checked her work. As a result, Laura made sure she always did her work exactly as the boss would like and she double checked her own work so the boss would find no errors. Eventually, she found that her boss stopped hovering and double checking her work. What Laura experienced was _________.
A. positive reinforcement B. extinction C. punishment D. negative reinforcement E. alternative reinforcement
A _____ is a business structure of interdependent organizations that reaches from the point of production to the consumer and facilitates the downstream physical movement of goods through the supply chain
a. market grouping b. common trade alliance c. retailer monopoly d. marketing channel