Provide an example to illustrate why a three-wire system uses less copper than a two-wire system.

What will be an ideal response?


For a TW 1 line, the weight per 100 feet = 33 lb. For two 1 lines, the total weight = 2 x 33 = 66 lb. Therefore, for the same load, the three-wire system uses less copper (66 – 34.5 = 31.5 lb less) than the two-wire system.

Trades & Technology

You might also like to view...

A welder saws this square stock into five equal pieces. What is the length of each piece? Allow 1/16” waste for each cut. Round your answer to the nearest hundredth.

Trades & Technology

Briefly define the differences and similarities between a chemist and a materials scientist.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

For a given item the lead time is 1 week, the on hand inventory is 50 units, demand is 20 units per week, safety stock is set at 3 weeks supply and the item is ordered every 2 weeks. The order quantity should be:

A) 70 units. B) 40 units. C) 50 units. D) 120 units. E) 60 units.

Trades & Technology

The three basic types of loads bearings are required to handle are:

What will be an ideal response?

Trades & Technology