Refer to Figure 12-4. Potential GDP equals $500 billion. The economy is currently producing GDP 1 which is equal to $450 billion. If the MPC is 0.8, then how much must autonomous spending change for the economy to move to potential GDP?

A) -$40 billion
B) -$10 billion
C) $10 billion
D) $40 billion


Ans: C) $10 billion
Potential GDP = $500 billion
The economy is currently producing at GDP1 and GDP1= $450 billion
MPC=0.8
MPS= 1-0.8
=0.2
Multiplier = 1/MPS
=1/0.2
=5
The gap in the GDP = Potential - Actual GDP
=500 - 450
=$50 billion
The autonomous spending must be increased by = The gap in the GDP / Multiplier
=$50/5
=$10 billion

Economics

You might also like to view...

If an import quota is imposed on imports of shrimp into the United States, U.S. producers ________ and the U.S. economy will ________

A) gain; be unaffected B) gain; lose C) lose; gain D) lose; lose E) gain; gain

Economics

If the production of oranges reduces global warming, then the equilibrium quantity of oranges will be ________ the socially optimal quantity.

A. lower than B. equal to C. more valuable than D. higher than

Economics

Exit of existing firms will occur in a monopolistic competitive industry until:

A. marginal cost equals zero. B. marginal revenue equals zero. C. marginal revenue equals marginal cost. D. economic profit equals zero.

Economics

Use the indifference curves and the budget lines in Figure 19.3 to answer the indicated question. Assume the price of Y is $1 per unit. If the price per unit of good X is $3, the consumer would maximize utility at point

A. A. B. B. C. C. D. D.

Economics