A mass is oscillating on a spring with a period of 4.60 s. At t = 0 s the mass has zero speed and is at x = 8.30 cm. What is its speed at t = 2.50 s?
A) 10.9 cm/s
B) 3.06 cm/s
C) 3.32 cm/s
D) 1.80 cm/s
E) 0 cm/s
B
You might also like to view...
HTML5 does not provide options to enable multimedia content to stream.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Whitney says that Gauss's law can be used to find the electric field of a sufficiently symmetrical distribution of charge as long as over the whole Gaussian surface. Algie says that the electric field must be a constant vector over the entire Gaussian surface. Which one, if either, is correct?
A.
B.
C.
D.
E.
Which of the following situations would result in the longest days during the summer? (Assume an axis tilt of 0 degrees is an axis perpendicular to the ecliptic plane.)
A) axis tilt 0 degrees B) axis tilt -10 degrees C) axis tilt 23.5 degrees D) axis tilt 90 degrees
An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton. If the proton is held in place, how fast will the electron be moving
when it is 3.00 cm from the proton? (mel = 9.11 x 10-31 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2) A) 75.0 m/s B) 106 m/s C) 130 m/s D) 1.06 × 103 m/s E) 4.64 × 105 m/s