In an electron two-slit experiment, the slits are 15 ?m apart. If the first diffraction maximum lies at an angle of 5.0 × 10-7 rad, what is the momentum of the incoming electrons?
A)
4.4 × 10-23 kg?m/s
B)
2.2 × 10-23 kg?m/s
C)
11 × 10-23 kg?m/s
D)
6.6 × 10-23 kg?m/s
E)
8.8 × 10-23 kg?m/s
E
You might also like to view...
A simple pendulum takes 2.00 s to make one compete swing. If we now triple the length, how long will it take for one complete swing?
A) 6.00 s B) 3.46 s C) 2.00 s D) 1.15 s E) 0.667 s
X-rays of energy 2.9 × 104 eV are scattered by a free stationary electron through an angle of 135°
What is the energy of the scattered x-rays, in electron volts? (mel = 9.11 × 10-31 kg, e = - 1.60 × 10-19 C, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
Over time, as they age, the habitable zone of stars like our Sun
A) move inward B) remain the same C) suddenly disappear D) move outward
In 1974, astronomers sent an anticoded message as a string of 1679 _______________ and _______________
Fill in the blank(s) with correct word