A ball rolling down a hill has a constant acceleration of 3 m/s2 . If the ball's mass is 2.5 kg, what is the net force acting on the ball?


7.5 N

Physics & Space Science

You might also like to view...

PVC that is _________has an increased elongation to failure relative to that of rigid PVC.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Physics & Space Science

Algol consist of a 3.7 MSun main-sequence star and a 0.8 MSun subgiant. Why does this seem surprising, at least at first?

A) The two stars in a binary system should both be at the same stage of life; that is, they should either both be main-sequence stars or both be subgiants. B) It doesn't make sense to find a subgiant in a binary star system. C) The two stars should be the same age, so we'd expect the subgiant to be more massive than the main-sequence star. D) A star with a mass of 3.7 MSun is too big to be a main-sequence star.

Physics & Space Science

An electron is confined in a harmonic oscillator potential well. What is the longest wavelength of light that the electron can absorb

if the net force on the electron behaves as though it has a spring constant of 74 N/m? (mel = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 200 nm B) 230 nm C) 220 nm D) 210 nm

Physics & Space Science

A pendulum with a bob of mass 150 g has the same period as a thin rod (not massless) of the same mass and length 17 cm when the rod is pivoted about its end. What is the length of the pendulum?

A. 12 cm B. 15 cm C. 22 cm D. 27 cm

Physics & Space Science