Charges q and Q are placed on the x axis at x = 0 and x = 2.0 m, respectively. If q = ?40 pC and Q = +30 pC, determine the net flux through a spherical surface (radius = 1.0 m) centered on the origin.
A. ?9.6 N ? m2/C
B. ?6.8 N ? m2/C
C. ?8.5 N ? m2/C
D. ?4.5 N ? m2/C
E. ?1.1 N ? m2/C
Answer: D
You might also like to view...
If an electron has a wavelength of 0.123 nm, what is its kinetic energy, in electron-volts? This energy is not in the relativistic region
(melectron = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 19.8 eV B) 60.2 eV C) 80.4 eV D) 99.5 eV E) 124 eV
Uncertainty Principle Using Momentum and Position: An electron is known to be confined to a region of width 0.10 nm. What is an approximate value for the least kinetic energy it could have, in electron-volts? (h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, (melectron = 9.11 × 10-31 kg)
A. 1.1 eV B. 0.88 eV C. 3.8 eV D. 8.8 eV E. 17 eV
Two otherwise identical light waves arriving at the same point with peak matching valley undergo
a. constructive interference. b. destructive interference. c. polarization. d. none of the above.
A parallel plate capacitor with an air dielectric is attached to a voltage source and charged. The voltage source is removed, and then the plates are separated to double their previous distance. What happens to the electric field between the plates when they are separated?
A. it doubles B. it quadruples C. it halves D. it is diminished by a factor of 4 E. it stays the same