An electron has the same de Broglie wavelength as the wavelength of a 1.8 eV photon. What is the speed of the electron? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 1100 m/s
B) 980 m/s
C) 910 m/s
D) 840 m/s
E) 770 m/s


A

Physics & Space Science

You might also like to view...

A 1.0-kg chunk of ice at 0°C melts, absorbing 80 000 cal of heat in the process. Which of the following best describes what happens to this system?

a. increased entropy b. lost entropy c. entropy maintained constant d. work converted to energy

Physics & Space Science

An automobile engine operates between a high temperature set by the burning of gasoline and the low temperature of the outside environment. If the engine has been running for some time, the engine is most efficient on ________ (hot or cold) days.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Physics & Space Science

Simple physics predicts that neutron stars should:

A) spin very slowly. B) be very cool. C) have a radius of more than 100 km. D) have strong magnetic fields.

Physics & Space Science

A particle moves in the xy plane in a circle centered on the origin. At a certain instant the velocity and acceleration of the particle are m/s and  m/s2. What are the x and y coordinates of the particle at this moment?

A. x = ?4.4 m, y = 0 B. x = +5.3 m, y = 0 C. x = ?5.3 m, y = 0 D. x = +4.4 m, y = 0 E. x = ?1.8 m, y = 0

Physics & Space Science