Using the factor method , determine the selling price using the data below. raw food cost=3.14; prepared food cost=5.21 labor cost=3·39; overhead cost=1.12; factor=3·37

a. 6.40
b. 7·84
c. 8.10
d. 10.58


Answer: d. 10.58

Nutritional Science

You might also like to view...

The Dietary Guidelines recommend that at least half of your grains come from whole grain sources.

a. true b. false

Nutritional Science

Your sister Ellen has just joined the Peace Corps and will be working on ways to improve the nutritional status of children in Indonesia. Once there, she saw that many of the children and some adults suffer from night blindness. Which of the following foods should she recommend be incorporated into the Indonesian diet to help prevent future generations from developing this condition?

a. Sweet potato b. Orange juice c. Peanut butter d. Powdered skim milk

Nutritional Science

All of the following are true regarding regular consumption of hot dogs, luncheon meats, and vegetables preserved with nitrates EXCEPT:

a. bacon and pickled vegetables contain high levels. b. most cancer cases associated with nitrates occur in the U.S. c. it increases the risk of cancer of the stomach. d. it increases the risk of cancer of the liver.

Nutritional Science

A patient with cirrhosis who develops changes in personality and motor function may be exhibiting early symptoms of _____

a. fatigue b. hepatic regression c. hepatitis d. hepatic encephalopathy e. senile dementia

Nutritional Science