The acceleration of a vertically-thrown ball at the top of its path is

A) zero.
B) 10 m/s2.
C) between zero and 10 m/s2.
D) dependent on the mass of the ball.


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

The weight of a 1200-kg car is supported equally by the four tires, which are inflated to the same gauge pressure. What gauge pressure is required so the area of contact of each tire with the road is 100 cm2?

A) 12 × 105 Pa B) 12 × 104 Pa C) 2.9 × 105 Pa D) 2.9 × 104 Pa

Physics & Space Science

An electron microscope operates with electrons of kinetic energy 58 keV. What is the wavelength of these electrons? Assume this speed is not relativistic. (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and me = 9.11 × 10^?31 kg)

a. 3.57E–20 m b. 7.69E–13 m c. 5.10E–12 m d. 2.28E–10 m e. 1.03E–11 m

Physics & Space Science

If a = 30 cm, b = 20 cm, q = +2.0 nC, and Q = ?3.0 nC in the figure, what is the potential difference VA?VB?

A. +60 V B. +72 V C. +84 V D. +96 V E. +48 V

Physics & Space Science

How does the heat energy from the Sun reach us through the vacuum of space?

a. conduction b. radiation c. convection d. none of the above choices are valid

Physics & Space Science