Photography Optics: A 35-mm camera equipped with a 40-mm focal length lens is used to photograph a tree 17 m tall. If a 32-mm high image of the tree on the CCD sensor is required, how far should the camera lens be from the tree?
A. 21 m
B. 22 m
C. 23 m
D. 24 m
E. 26 m
Answer: A
You might also like to view...
Water flowing through a pipe suddenly comes to a section of pipe where the pipe diameter decreases to 86% of its previous value. If the speed of the water in the larger section of the pipe was 36 m/s, what is its speed in this smaller section?
A) 49 m/s B) 42 m/s C) 31 m/s D) 27 m/s
According to kinetic theory, a typical gas molecule in thermal equilibrium at room temperature has a kinetic energy K = 6.00 × 10^?21 J, regardless of mass. Estimate the speed at room temperature of a hydrogen molecule H2 (m = 3.34 × 10^?27 kg) and a xenon atom (m = 2.00 × 10^?25 kg). [kB = 1.38 × 10^?23 J/K]
How many elements make up the majority of Earth's continental crust?
What will be an ideal response?
A common approximation is when the intensity of a sound is doubled, the decibel level increases by 3 . The sound level in a particular location is 100 dB. By what approximate factor is the sound intensity increased if the new decibel level of this sound is 106?
a. 2 b. 3 c. 4 d. 6