What is the total ampacity for a 120V branch circuit consisting of four duplex receptacles rated noncontinuous duty and six duplex receptacles rated continuous duty?
a. 15.00A
b. 16.50A
c. 17.25A
d. 18.75A
c. 17.25A
4 (noncontinuous) x 180VA = 720VA
6 (continuous) x 180VA x 125% = 1,350VA
720VA + 1,350VA = 2,070VA
2,070VA ÷ 120V = 17.25A
You might also like to view...
The overall phase angle of a parallel circuit with a resistance of 20 ? and an inductive reactance of 25 k? would be nearly 90 degrees
Indicate whether the statement is true or false
All of following statements regarding the sche-matic shown above are true EXCEPT:
A CAD drafter travels 21.85 miles to work each day. Find the total roundtrip mileage if the drafter worked 205 days per year.
What will be an ideal response?
To flower, the walnut tree requires temperatures below 45ºF (7ºC) for _____ hours
A) 500 to 1,000 B) 150 to 250 C) ?a maximum of 300 D) approximately 100