If the total cost of producing 19 wizzbies is $38,000 and the total cost of producing 20 wizzbies is $39,000, the average total cost of producing the 19th wizzbie is approximately

A. $1,000.
B. $19,000.
C. $38,000.
D. $2,000.


Answer: D

Economics

You might also like to view...

During 1981-1985, the United States pursued a restrictive monetary policy that sharply lowered inflation. At the same time, large budget deficits helped push real interest rates to an all-time high. What would you expect to happen to the value of the dollar on the foreign exchange market?

Economics

A key reason why pollution and other negative externalities arise is because there are no practical, enforceable property rights to open-access resources such as the air and the ocean

Indicate whether the statement is true or false

Economics

According to Say's law,

A) if there is demand for a good, someone will supply it. B) production creates demand sufficient to purchase all goods and services produced. C) supply and demand work together to determine price. D) trading takes longer in a barter economy than in a money economy. E) none of the above

Economics

a country's level of economic freedom is influenced by

What will be an ideal response?

Economics