Following up on the work of the engineer in problem 5.19, another engineer proposes adding several modifications to the steam power plant. He proposes in his design to have the heat be added to the steam at 550oC, the heat still be rejected to cooling water at 20oC, and that 300 MW of power will be produced from a heat input of 400 MW. Is this process possible?

Given: Proposed: TH = 550oC = 823 K; TC = 20oC = 293 K; Q?H=400 MW; W?=300 MW


Compare the actual proposed efficiency to the Carnot efficiency for the heat engine:
nproposed = W?/Q?H = 0.750
nmax = 1 – TC/TH = 1 – (293K/823K) = 0.644
As nmax < nproposed, the process is impossible.

Trades & Technology

You might also like to view...

What are two inherent factors that limit the amount of current used by a motor that is supplied from a DC source?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Harriet Beecher Stowe's novel, Uncle Tom's Cabin

A. intended to show the cruelty of slavery. B. was prompted by passage of the Kansas-Nebraska Act. C. comprised the recollections of a long-time personal witness to the evils of slavery. D. received little notice at the time it was published but became widely read during the Civil War. E. portrayed blacks as militant resisters to slavery.

Trades & Technology

Typefaces are usually classified as:

a. negative and positive b. symmetrical and asymmetrical c. left justified and right justified d. serif and sans serif

Trades & Technology

The hourly heat loss of a building is needed in order to _____

a. select zone valves b. find the head pressure of a pump c. determine pipe friction losses d. find the required heating water flow rate

Trades & Technology