Suppose you want to set up a simple pendulum with a period of 2.50 s. How long should it be
(a) on Earth, at a location where g = 9.80 m/s2?
(b) on a planet where g is 5.00 times what it is on Earth?
(a) 1.55 m (b) 7.76 m
You might also like to view...
Newton's Second Law in 1 Dimension: A 958-N rocket is coming in for a vertical landing. It starts with a downward speed of 25 m/s and must reduce its speed to 0 m/s in 8.0 s for the final landing.(a) During this landing maneuver, what must be the thrust due to the rocket's engines?(b) What must be the direction of the engine thrust force?
What will be an ideal response?
How is the age of a rock determined?
A. by counting the number of circles just like the circles on the trunk of a tree B. by measuring the amount of calcium it contains C. by measuring the temperature of the rock D. by determining the ratio of argon to potassium
What is the wavelength of a monochromatic light beam, where the photon energy is 4.81 × 10^-19 J? (h = 6.63 × 10^-34 J×s, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10-9 m)
a. 354 nm c. 787 nm b. 414 nm d. 398 nm
If a water well is actively pumped, the water table will
A) be raised around the well. B) stay at the same level as before pumping. C) be depressed around the well. D) be recharged.